Kunstsprog til Sprogense

I weekenden 2.-3. maj 2025 var SOLIA til SPROGENSE, den folkelige og faglige sprogfestival, i Bogense. SOLIA var så heldige at have en stand med, hvor vi introducerede folk til kunstsprog, inviterede dem til at prøve kræfter med at lave et kunstsprog selv, dele fraser fra deres egne sprog og deltage i konkurrencer.

IMG 0626
SOLIAs stand
IMG 0568 1 rotated e1747050496443
Dansk Sprognævn fra bussen

 

 

 

 

 

 

 

Allerede torsdag eftermiddag drog vi fra henholdsvis Aarhus og Aalborg med tog og bus til det nordfynske Bogense udstyret med plancher, muleposer og 2.000 SOLIA-klistermærker. Vi ankom om aftenen til en stille og rolig by og fik da også set, hvor Dansk Sprognævn holder til – til stor glæde for os tre solianere der med høje udråb fik øje på bygningen fra bussen. Efter en dejlig aftentur til havnen og stranden gik vi spændte i seng for at være oplagte til morgendagens begivenheder.

DSC 0165
Havnen i Bogense, copyright: Fanny Windeloev-Jensen
DSC 0182
En hejre venter spændt på morgendagens sproglige begivenheder, copyright: Fanny Windeloev-Jensen

 

 

 

 

 

 

Efter en lækker morgenmad på det lokale hotel begav vi os ud i Bogenses gader, hvor vi lokaliserede vores telt mindre end 500 meter fra vores hotel. Mens vi stillede op, og kæmpede med diverse plancher og papirer, der var ved at flyve væk, begyndte det at dryppe fra himlen. Det var noget af en forskrækkelse, men heldigvis var det næsten holdt op, da festivalen åbnede kl. 10, og vi var heldige med en forholdsvis solrig fredag.

IMG 0622
SOLIA gør deres stand klar

Vi havde flere debatter med voksne mennesker, der mente, at der allerede var nok sprog i verden, og ikke forstod pointen med kunstsprog. Det ledte dog også til en god dialog om, hvad vi laver i SOLIA, og hvorfor kunstsprog stadig kan være relevante. Vi snakkede også med en teenage-dreng, der bruger sin fritid på at arbejde med worldbuilding, og var meget interesseret i, hvordan han skulle lave sprog til sin egen verden. Lørdagens vindere af vores Tip en 13’er om kunstsprog var to børn, der viste stor interesse for quizzen og var meget engagerede. De kom hjem med en SOLIA-mulepose hver med slik og klistermærker i. Udover dét fik vi fortalt både unge og gamle, at latin ikke er et kunstsprog, og at conlangning ikke går ud på at finde på nye danske ord.

Vi fik heldigvis også tid til at besøge nogle af de andre stande, debatter og oplæg på festivalen. Vi overværede et debat-indslag med Lise Bostrup fra Den Danske Sprogkreds, som argumenterede for, at det danske sprog er truet, og at vi bør have en skrappere sprogpolitik. Som lingvister var det lidt svært at sidde passivt og lytte på en masse argumenter, som vi egentlig ikke mente var særlig gode, men det er jo altid interessant at høre andres synsvinkler. Senere hørte vi også et spændende modargument i et oplæg med fonetikeren Ruben Schachtenhaufen om dansk sprogs udtale gennem de sidste 50 år. Han fortalte, at sproget og vores udtale ændrer og udvikler sig afsindig hurtigt, at der ikke er meget at gøre ved det, og at det altid har været sådan. Til ældre folk, der stadig efter oplægget mente, at de unge taler forkert, udtalte Schachtenhaufen de berømte ord: “deal with it” – og SOLIA gik tilfredse fra foredraget. Der var også tid til et foredrag om brugen af 1.- og 2.- personspronominer i trusler på dansk med Tanya Karoli Christensen og Marie Herget Christensen, hvilket var et spændende afbræk fra diskussionerne om, hvorvidt det danske sprog er ved at dø.

1000036166 1 scaled e1747050236905
Tanya Karoli Christensen og Marie Herget Christensen om brugen af 1.- og 2.- personspronominer i trusler på dansk.
IMG 0633 1 rotated e1747050279138
Ruben Schachtenhaufen om dansk sprogs udtale gennem de sidste 50 år.

 

Der var selvfølgelig også en masse stande, vi skulle ud at besøge. Vi fik besøgt “Adoptér et sprog”, hvor en gammel solianer stod og uddelte spændende kort med information om verdens sprog. Han havde endda skaffet nogle med conlangs/kunstsprog på, som vi kunne dele ud i vores egen stand. Vi var også på besøg hos Sproget.dk, hvor vi besvarede en quiz om grammatik (der var især én solianer, der syntes, det var viiiildt fedt). Et besøg hos translatørforeningens telt blev der også tid til, og da de opdagede, at vi har en solianer, der taler både dansk og tysk, fik hun straks lov til at prøve kræfter med simultantolkning. De var så imponerede over hende, at hun fik ET JOBTILBUD!

1000036329
Sprogkort med information om verdens sprog fra “Adoptér et sprog”
att.hgpfPpbF jy4rDdnsUBt37P IRozgeoB1 covU k67E
To glade solianere der har mødt Ruben Schachtenhaufen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Glade og tilfredse, men også ret trætte, fik vi pakket sammen lørdag eftermiddag og forlod Bogense med en masse ny viden og erfaringer. SPROGENSE var bestemt en succesfuld oplevelse, og vi fik talt med en del mennesker, der viste interesse for både sprog og kunstsprog, og fik dem udstyret med SOLIA-klistermærker og flyers om lingvistik. SOLIA håber på at være med igen næste år, når SPROGENSE løber af stablen den første weekend i maj, 1.-2. maj 2026, og vi håber på at se mange flere kendte ansigter. Så sæt kryds i kalenderen!

DSC 0186
Glade solianere klar til at snakke med gæster, copyright: Fanny Windeloev-Jensen

 

SPROGENSE 2025: https://www.sprogense.dk/

Fanny Windeløv-Jensen, Kaysa Vad og Larissa Weiß er alle bachelorstuderende i lingvistik på Aarhus Universitet. Derudover er de medlemmer af og er med til at stå for organiseringen af SOLIA.

SOLIA – Student Organization of Language Invention Aarhus er, som navnet antyder, en studenterorganisation, hvor studerende mødes hver onsdag for at diskutere kunstsprog (conlangs) og give hinanden input til vores egne conlangs. Næste semester mødes vi onsdage 12-14 i lokale 1481-237, Nobelparken, Jens Chr. Skous Vej, Aarhus Universitet. Alle er velkomne!

En kommentar til “Kunstsprog til Sprogense”

  1. Er man mon blevet fagidiot når man læser “…begav vi os ud i Bogenses gader, hvor vi **lokaliserede** vores telt mindre end 500 meter fra vores hotel” som en tekstoversættelse? 😁

    Svar

Skriv en kommentar